Belgesel Kaba Kurgu Atölyesi

Belgesel Kaba Kurgu Atölyesi’nde, seçilen projeler tek tek ele alınarak içerik ve görsel anlatım açısından geliştirilecektir. Atölyede, her bir proje için katılımcı ve eğitmenlerden geribildirimler alınacak, başarılı olmuş ve ilham veren belgesellerden örnek bölümler izlenip tartışılacaktır.

KATILAN PROJELER:

Köy, Yön: Tülay Dikenoğlu

Matematik Köyü alternatif bir eğitim komünü. Kapısı yok, gökyüzünde yıldızlar görülebiliyor. Burası gençlerin kurduğu ve gençlerle nefes alan bir yer. Ve kendisini yaşatan bu gençler sadece matematiğe değil, hayata da başka türlü bir yaklaşımın mümkün olduğunu görüyorlar.

Savaşın Gölgesinde, Yön: Reyan Tuvi

‘’Savaşın Gölgesinde’’, küçük bir sınır köyündeki (Maheser/ Türkiye) dayanışma ve bekleyişle başlayıp savaşın yerle bir ettiği bir kente (Kobane) doğru, yaşam ve ölüm çizgisi üzerinde yapılan bir yolculuktur. Köy, sınırın öteki tarafında süregelen savaşta bu kentin kurtuluşunun yolunu gözlerken, bir halk da toprağı, özgürlüğü ve kimliği için mücadele eder.

KONUK EĞİTMENLER:

Anna Persson:  Persson, siyaset bilimi, cinsiyet çalışmaları, fotoğraf ve söyleşi gazeteciliği çalışmalarının ardından 2011 yılında Stockholm Dramatik Sanatlar okulunun belgesel film programından mezun oldu. Film çalışmalarında Avrupa’daki göçmenlik sistemini anlatan farklı rol ve durumdaki insan portlelerini anlattı.

Gürcan Keltek: İzmir’de doğdu. DEÜ GSF Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Bulutları Beklerken’ ve ‘Sırtlarındaki Hayat’ filmlerinde asistanlık yaptı. Music video, reklam filmleri, kısa ve orta metraj belgeseller çekti.