Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençleri buluşturan bir ortak kültürel üretim projesi. BAK, programa dahil olan gençleri bir araya getirerek birbirlerini ve yaşadıkları şehirleri tanımalarını ve birlikte çalışarak şehirlerine dair hikâyeleri fotoğraf ve video projeleriyle aktarmalarını amaçlıyor.

Koma Dam 12’27’’

Berîvan Akelma, Diyarbakır
Yağmur Cihan, Bursa

Koma Dam, Batman’da bir apartman damını kendi mekânları kılan kadınların hikâyesi.

Zîlan 16’43’’

Derya Gümüş, Van
Özgür Hiçyılmaz, Rize

1930’da Van’ın Erciş ilçesinin Zilan bölgesindeki Kürtlere yönelik yapılan katliamdan sağ kurtulan ve Batı illerine sürgün edilenlerin hafızasının izini sürmeye yönelik bir çaba Zîlan.

Imbpoʃ (İmroz) 16’43’’

Murat Yüksel,
Onur Tekin, İstanbul
Zehra Güzel, Urfa

Imbpoʃ (İmroz), bugün Gökçeada olarak bilinen coğrafyada yaşayan insanların hikâyelerini paylaşmayı amaçlayan kısa bir belgesel.

Taş  7’38’’

Aram İkram Taştekin, Diyarbakır
Gözde Özkurt, Amasya

Taş, birbirinden uzak coğrafyalarda yaşayan ve farklı yaşam deneyimlerinden gelen iki genç yönetmenin ortak bir kavramdan yola çıkarak kendi dünyalarını yansıttıkları iki video çalışmasından oluşuyor.

Gizli Özne 12’40’’

Ayberk Ersürmeli, İstanbul
Serdar Nas, Şırnak

Mardinkapı Keçi Burcu ve Konak Saat Kulesi. Uzun yıllardır bu iki mekânda çalışan ve başkaları tarafından çekilen anı fotoğraflarında farkında olmadan görünmeyi başaran birileri var!

Veger (Dönüş) 13’47’’

Mesut İslah, Eskişehir
Refiq Dildar, Batman

Veger (Dönüş), arzuladığı topraklardan uzakta olan Hacı’nın şehrin kasvetini üzerinde taşıdığı, kendisini yaşlı ve kimsesiz hissettiği loş odalarda başlıyor.