NarPhotos’dan Multimedialar

NarPhotos Belgesel fotoğrafı “dünyayı anlamak ve anlatmak” için görsel bir araç olarak gören fotoğrafçıların 2003 yılında kurduğu bağımsız bir kolektiftir. NarPhotos birlikte üreterek, bilgiyi paylaşarak kolektivite ile çalışmalarını yürütür. Kollektif üyeleri bir yandan farklı mecralar için foto-röportajlar üretirken diğer yandan ses ve hareketli görüntüyü de kullanarak multimedia çalışmaları yürütüyor. Bu seçkide NarPhotos’un ele aldığı konulardan kentsel ve kültürel dönüşüm, 1915 ve Türkiye’de yaşayan azınlıklar, kadın hareketine dair çalışmaları yer alıyor.

Sunulacak videolar:

Kurbağacılar 03’12”

Her yıl Şubat ayından itibaren, gruplar halinde Adana’dan Diyarbakır ve çevresinde kurbağa toplamaya gelen kurbağacılar, öncelikle barınma ihtiyaçlarını karşılamak için bir depo kiralıyorlar. Karanlığın çökmesiyle birlikte, sabahın ilk ışıklarına kadar kurbağa toplayıp, topladıkları kurbağaları, işlenmek üzere iki günde bir canlı olarak Adana’daki balık fabrikalarına gönderiyorlar. Fabrikada işlenen kurbağalar buradan yurtdışına gönderiliyor.

Kuzey Istanbul / Poyrazköy 4’ 41”

Üçüncü Boğav Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapımına başlanan üçüncü köprü projesi kapsamında Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe Köayü ile Anadolu Yakası’nda yer alan Beykoz’un Poyrazköy semtinden izlenimler.

Seslerin İzinde 9’19”

Âşık Leyli ve Dengbêj Gazin, birlikte aşk, barış, dostluk dolu bu ortak hikâyelerin sözlerine yürekten ses veriyorlar. Sözü nesilden nesile aktarmak, yaşanılanı anlatmak, anlatırken yeniden yaşamak ve yaşatmak... Unutturmaya çalışanlara inat hep hatırlamak, hatırlatmak için...

Bu Asla Veda Değil 07’06”

Beşiktaş İnönü Stadyumu, 27 Kasım 1947’de Beşiktaş ile İsveç’in AIK Solna takımı arasında oynanan maçla açıldı. 2013’ün Mayıs ayında onaylanan yenileme projesinden sonra 11 Mayıs 2013’te oynanan Beşiktaş-Gençlerbirliği maçı, buradaki son maçtı.

Ocak 29’27”

Ermenistan’dan İstanbul’a gelen Eduard, bugün ailesi ile birlikte on yıldır Türkiye’de bir göçmen olarak yaşıyor. “Evet şimdi Türkiye’de yaşıyorum ama bu yaşamak değil ; ben burada yabancıyım. Yabancı dışarda her zaman yabancı kalır; kendi memleketinin hasretini çeker”

Nasıra 6’32”

Gönüllü Nasıra Boudeh ve arkadaşları, kamplar dışında yaşayan eğitim olanağından yoksun Suriyeli çocuklar için İstanbul Fatih’teki Çarşamba semtinde Mavi Haliç Gençlik ve Spor Kulübü binasında tam bir seneden beri eğitim veriyor.

Kapandı Kapılar 7’30”

Sarkis Eken, eşinin ölümünün ardından yalnızlığın çok zor olduğunu vurguluyor.”Kadın hali başkadır Bayzar varken kapı açıktı. Şimdi o kapı kapandı.