ENG TUR


Documentarist
grubuna abone ol
E-posta:

 


“Direnen Mekân” projeleri belli oldu

Genius Voci / Direnen Mekân Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi’ne Türkiye ve İtalya’dan katılacak projeler belli oldu.
Türkiye’den yapılan 21 başvuru arasından, eğitmenlerin değerlendirmesi sonucu geliştirilmeye değer 7 proje seçildi. Ayrıca 3 başvuru sahibinin de atölyeye gözlemci olarak davet edilmesi karalaştırıldı. İtalya’dan ise, atölyeye katılmak üzere 9 proje ve 5 gözlemci davet edildi. Atölyenin ilk etabı 3-5 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul ve Floransa’da, ikinci etabı ise 7-9 Haziran 2014’te Documentarist 7. İstanbul Belgesel Günleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Seçilen projelerin tam listesi için tıklayınız.


Documentarist 2014 başvuruları sonra erdi

Bu sene 7. yılını kutlayan ve her zamanki gibi bir çok uluslararası konuğun katılımıyla 7-12 Haziran 2014tarihlerinde gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri’nde Türkiye’den belgesellere ayrılan bölüm için başvurular sona erdi.

DOCUMENTARIST kuruluşundan beri dünya sinemasından önemli belgeselleri seyirciyle buluşturmanın yanı sıra, Türkiye’deki belgeselcilerin filmlerinin seyirciye ulaşması ve dünyaya açılması için bir platform olma işlevinini de başarıyla sürdürüyor. Son iki yılda yapılmış belgesellere açık olan festivalde, Türkiye’den katılan yönetmenlerin ilk veya ikinci filmleri Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü'ne aday gösteriliyor ve festivalin belirlediği jüri tarafından ödül değerlendirmesine alınıyor. Bu yılın programına seçilen filmler Mayıs ortasından itibaren anons edilecek.

Festivale ilgi gösteren tüm belgeselcilere teşekkür ederiz.

 


7. Documentarist: 7-12 Haziran 2014

Bu sene 7. yılını kutlayacak olan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri 7-12 Haziran 2014 tarihlerinde düzenlenecek.

Web sayfamız yenilenene kadar festivalle ilgili gelişmeleri blogumuz, facebook sayfamız ve twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

 


SaturDox 5. yılında!

SaturDox Belgesel Buluşmaları 2014 sezonuyla birlikte 5. yılına giriyor. 22 Şubat 2014'te "Encardai - Dans Eden Taş"ın gösterimiyle başlayan ve iki haftada bir cumartesi günleri gerçekleşen etkinlik Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek.

2014 Programı'nın tamamı için tıklayınız.

 


Alan Berliner filmleri İstanbul Film Festivali'nde

Çağımızın en önemli belgeselcilerinden Alan Berliner’in tüm filmleri Documentarist’in işbirliğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında gösteriliyor.
Alan Berliner, Haziran 2013 başlarında Documentarist’in konuğu olarak İstanbul’a gelmiş ve bir sinema dersi vermişti. Aynı günlerde patlayan Gezi protestoları sonucu Taksim civarındaki salonların kapanması nedeniyle yönetmenin filmlerinin festivaldeki gösterimi iptal edilmişti. İstanbul ziyareti Gezi protestolarının ilk günlerine denk gelen ve biber gazına maruz kalan Berliner, Gezi için uzun bir şiir de yazmış, ABD’de davetli olduğu etkinliklerde bu şiirini ve isyan anılarını paylaşmıştı.
Festivalde “Kamerasız Adam: Alan Berliner Retrospektifi” başlığı altında yönetmenin 6 uzun ve 2 kısa filmi, 18-20 Nisan tarihlerinde Akbank Sanat’ta ücretsiz gösterilecek.

 


Documentarist'ten İtalya'ya belgesel seferi

Avrupa’nın en eski belgesel festivallerinden olan ve bu sene 54.’sü gerçekleştirilen Festival dei Popoli’de Türkiye’den belgesellere özel bir bölüm ayrıldı. 30 Kasım-7 Aralık 2013tarihlerinde Floransa’da düzenlenecek festivalde, DOCUMENTARIST ortaklığıyla Türkiye’den 4 belgesel gösterilecek. 2013-14 dönemi Tandem Programı’na seçilen ve bu kapsamda işbirliğine giren Festival dei Popoli ve DOCUMENTARIST, ayrıca 2014 yılı içinde Floransa ve İstanbul’da karşılıklı belgesel atölyeleri düzenleyecek.

Festival dei Popoli’de gösterilecek olan Türkiye yapımları şunlar: Babam, Devrim ve Ben (Yön. Ufuk Emiroğlu), Asé (Yön. Ercan Orhan), Ucube (Yön. Erol Mintaş-Taylan Mintaş) ve Bir Fincan Türk Kahvesi (Yön. Nazlı Eda Noyan-Dağhan Celayir). Festivalin Doc At Work başlıklı market bölümüne de, Adrineh Gregorian’ın yönettiği Türkiye-Ermenistan ortak yapımı Gürün’e Dönüş (Back to Gürün) adlı proje katılıyor.

Festivalde yer alan ‘Documentarist’le Tandem Projesi’ başlıklı bölüm için:
http://www.festivaldeipopoli.org/en/festival/festival_sections/2013/127

 


Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 5 yaşında!

DOCUMENTARIST'in gerçekleştirdiği Hangi İnsan Hakları? Film Festivali bu sene 5. yılını kutluyor! 40'tan fazla filmin gösterileceği festival 14-18 Aralık 2013'te 'direniş' temasıyla gerçekleşiyor.

2013 programıyla ilgili her tür bilgiye festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz: http://www.hihff.org

 


Yeni Yetenek Ödülü ‘Devrim’e gitti!

DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri’nde JvdK Yeni Yetenek Ödülü İsviçre’de yaşayan Ufuk Emiroğlu’nun “Babam, Devrim ve Ben” adlı filmine gitti. Ercan Kesal, Alin Taşçıyan, Bülent Öztürk, Defne Karaosmanoğlu ve Jeroen Gankema’dan oluşan jüri “Mustafa’nın Yaşam Zinciri”nü ise Özel Mansiyon Ödülü'ne değer buldu.

Ayrıntılı basın bülteni için tıklayınız.


Festival, üç gün uzatıldı!

DOCUMENTARİST İstanbul  Belgesel Günleri, programına direniş belgeselleri ekleyerek festivali uzatma kararı aldı. Kapanış ve ödül töreni 9 Haziran akşamı Gezi Parkı’nda yapılacak. Alan Berliner’in tüm filmleri de önümüzdeki günlerde ücretsiz gösterilecek.

DOCUMENTARIST 2013, Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir direnişin yaşandığı tarihi bir haftaya denk geldi. Festivale Brezilya, ABD, Yunanistan, Hollanda, Fransa, Filistin, İsrail, Bosna Hersek, Britanya, Almanya, Romanya ve İsviçre’den katılan 20’ye yakın konuk hayatlarının en ilginç günlerini yaşadılar. Festival ekibi ve konukların çoğu gündüz saatlerini salonlarda, geceyi ise Taksim Gezi Parkı’nda geçirdi. Usta belgeselci Alan Berliner “3 günden hayatım değişti” diyerek, belgesel eğitmeni ve dağıtımcı Irena Taskovski yola çıkarken “Maskemi de alıp geliyorum” mesajı ileterek bu coşkuyu bizimle paylaştı.

DOCUMENTARIST ekibi bu coşkuyu uzatmaya ve programına direniş filmleri de ekleyerek festivali 9 Haziran’a kadar uzatmaya karar verdi. “Gerçeği solumak için belgesel” şiarıyla ve gaz maskeli posterleriyle yola çıkan festival, ayrıca Gezi Parkı’nda Revir’in önünde kurulu olan perdesinde (Gezi Oteli’nin karşısı) yaptığı gösterimleri festival boyunca her gece sürdürecek.

Bugün ve yarın (5-6 Haziran) Fransız Kültür Merkezi (12:00 ve 16:00 seansları), SALT Beyoğlu, Dutch Chapel, Aynalı Geçit  Etkinlik Mekanı ve St Joseph Lisesi’nde normal program akışı devam ederken, festivalin ilk günlerinde kapalı kalan mekanlar nedeniyle gösterilemeyen filmler son üç gün (7-8-9 Haziran) SALT Beyoğlu ve Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı’nda ücretsiz olarak gösterilecek. Ayrıca İstanbul’da bir Sinema Dersi vererek ülkesine dönen Alan Berliner’in tüm filmleri önümüzdeki günlerde Akbank Sanat’ta seyirciyle buluşturulacak. Festivalle ve ek programla ilgili ayrıntılı bilgi festival web sitesinde bulunabilir.
Herkesi, gaz masklerini yanına alarak belgesellerle “gerçeği solumaya” davet ediyoruz.

Ek gösterim programını indirmek için [PDF]

Festivale programına eklenen Direniş Filmleri:
Agadez: Müzik ve İsyan (Agadez: the Music and the Rebellion), ABD, 2011, 75'
Devrimin Çocukları (Children of the Revolution), İrlanda-Britanya-Almanya, 2010, 96’
İsyanın Çocukları (The Children of the Riots), Yunanistan-Britanya, 2011, 48'
Sapan ve Hip Hop (Slingshot Hip Hop), Filistin-ABD, 2008, 83’
Yasak (Forbidden), Mısır, 2011, 67'

Festivalden görüntüler için galeri sekmesine tıklayınız.


Gösterimlere devam, tüm filmler ücretsiz!

Documentarist Akbank Sanat haricinde tüm mekanlarda (Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Dutch Chapel, SALT Beyoğlu, St. Joseph ve Sismanoglio Megaro.) gösterim yapmaya devam etmektedir. Festival, programdaki TÜM FİLMLERİ ÜCRETSİZ gösterme kararı almıştır.

Bu yılki sloganımızda dile getirdiğimiz çağrıyı yineliyoruz: "Gerçeği solumak için belgesel!"

 


6 günde 90 filmle devr-i âlem

Seyircisini dünyanın farklı renkleri ve gerçekleriyle buluşmaya davet eden 90’ı aşkın belgesel, 1-6 Haziran 2013 tarihlerinde DOCUMENTARIST’te... Alan Berliner Retrospektifi, Mercek Altında Brezilya Sineması, Müzik Belgeselleri, Kadının Adı Yok, Türkiye Panorama programın öne çıkan bölümleri arasında. Festivalin posterinde ve tanıtım filminde Serra Yılmaz ve Ahu Türkpençe gibi isimler rol aldı.

Ayrıntılı basın bültenine BASIN sekmesinden ulaşabilirsiniz.

 


Documentarist 2013 teaser - 3

 


Documentarist 2013 teaser - 2

DOCUMENTARIST 2013 teaser - 2 from gadjo on Vimeo.

 


Documentarist 2013 teaser - 1

DOCUMENTARIST 2013 teaser - 1 from gadjo on Vimeo.

 


Documentarist 2013 tanıtım filmi

Documentarist 2013 teaser from gadjo on Vimeo


Documentarist 2013'ün poster yüzleri - 4:
Ahu Türkpençe


Documentarist 2013'ün poster yüzleri - 2:
Nejat İşler


Documentarist 2013'ün poster yüzleri - 1:
Serra Yılmaz

 


26 belgeselle Türkiye panoraması

1-6 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşecek DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri’nin Türkiye programında bu sene rekor sayıda film yer alıyor. 110’u aşkın filmin başvuru yaptığı festival programının Türkiye Panorama bölümüne, beşi yurt dışından olmak üzere 26 film seçildi.

Filmlerin tam listesine DOCUBLOG'dan ulaşabilirsiniz.Documentarist 2013'e rekor başvuru

Türkiye'de son dönemde yapılan belgesellerde niceliksel bir patlama yaşandığını bir kez daha gördük: Başvuru süresi 12 Nisan'da sona eren DOCUMENTARIST'e 112 belgesel başvurdu! Uluslararası programı davet usulüyle oluşturulan DOCUMENTARIST'in Türkiye belgesellerine ayrılan bölümü geçen yıldan itibaren başvurulara açılmış ve festivale yaklaşık 70 film başvurmuştu.

Bize ulaşan 112 film festival ekibinden oluşan geniş bir seçici kurul tarafından izlenerek değerlendirilecek, festival programı ise Mayıs ortasında açıklanacak. Türkiye programına seçilen 1. veya 2. filmler ayrıca JvdK Yeni Yetenek Ödülü'ne aday olacak. Bir çok uluslararası konuğun katılımıyla 1 - 6 Haziran 2013 tarihlerinde 6. kez gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, dünyadan önemli filmleri seyirciyle buluşturmanın yanı sıra, Türkiye’deki belgeselciler için bir platform olma işlevini bu yıl da sürdürecek.

Festivale ilgi gösteren tüm belgeselcilere teşekkürler!