ENG TUR

 Documentarist
grubuna abone ol
E-posta:

 

2013 programı açıklandı!

 

1-6 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşecek DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri’nin detaylı programı için lütfen YENİ WEB SİTEMİZİ ziyaret ediniz.

 

 

26 belgeselle Türkiye panoraması

1-6 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşecek DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri’nin Türkiye programında bu sene rekor sayıda film yer alıyor. 110’u aşkın filmin başvuru yaptığı festival programının Türkiye Panorama bölümüne, beşi yurt dışından olmak üzere 26 film seçildi.

Filmlerin tam listesine DOCUBLOG'dan ulaşabilirsiniz.

Programı ve gelişmeleri YENİ WEB SAYFALARI'ndan takip edebilirsiniz.

Documentarist 2013'e rekor başvuru

Türkiye'de son dönemde yapılan belgesellerde niceliksel bir patlama yaşandığını bir kez daha gördük: Başvuru süresi 12 Nisan'da sona eren DOCUMENTARIST'e 112 belgesel başvurdu! Uluslararası programı davet usulüyle oluşturulan DOCUMENTARIST'in Türkiye belgesellerine ayrılan bölümü geçen yıldan itibaren başvurulara açılmış ve festivale yaklaşık 70 film başvurmuştu.

Bize ulaşan 112 film festival ekibinden oluşan geniş bir seçici kurul tarafından izlenerek değerlendirilecek, festival programı ise Mayıs ortasında açıklanacak. Türkiye programına seçilen 1. veya 2. filmler ayrıca JvdK Yeni Yetenek Ödülü'ne aday olacak. Bir çok uluslararası konuğun katılımıyla 1 - 6 Haziran 2013 tarihlerinde 6. kez gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, dünyadan önemli filmleri seyirciyle buluşturmanın yanı sıra, Türkiye’deki belgeselciler için bir platform olma işlevini bu yıl da sürdürecek.

Festivale ilgi gösteren tüm belgeselcilere teşekkürler!


SaturDox Belgesel Buluşmaları, 4. yılında

DOCUMENTARIST'in Depo İstanbul'la birlikte düzenlediği SaturDox, 4. yılına girdi! SaturDox'un 4. sezon, iki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu’nda gerçekleştirilen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşilerle 15 Aralık 2012 tarihinde başladı... SaturDox Belgesel Buluşmaları’nın DOCUMENTARIST arşivinden oluşturulan 6 aylık yeni programı, yine Türkiye’den güncel belgesellerin yanı sıra dünya belgesel sinemasının çarpıcı örneklerinden seçilerek hazırlandı. 

SaturDox 2012-13 sezonun detaylı programı için:
http://www.depoistanbul.net/tr/activites_detail.asp?ac=83
http://www.documentarist.org/saturdox/home.html


Hangi İnsan Hakları? FF, 8-12 Aralık 2012'de

DOCUMENTARIST’in düzenlediği 4. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 8-12 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşecek. Ana teması “yaşam hakkı” olarak belirlenen bu seneki festivalde, pek çok paralel etkinlikle beraber dünyanın her köşesinden 40’ı aşkın film gösterilecek. 4. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin gösterim ve etkinlikleri ücretsiz olarak dört mekanda yapılacak: SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Salonu, Dutch Chapel ve Tütün Deposu.
Program hakkında detaylı bilgiye yeni festival sitesinden ulaşabilirsiniz.

 


JVDK Yeni Yetenek Ödülü 'Beklemek'in

"Beklemek"

Bir hafta süreyle 90'a yakın belgeseli seyirciyle buluşturan, birbirinden önemli belgeselcileri İstanbul'da ağırlayan ve düzenlediği atölye, sinema dersi, panel ve söyleşilerle belgeseldeki yeniliklerin konuşulduğu bir fikir plaformu haline gelen DOCUMENTARIST'in ilk ya da ikinci filmini çeken belgeselcilere verdiği Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü'nü Bülent Öztürk'ün Van depremi üzerine çektiği “Beklemek” adlı filmi kazandı. Ebubekir Çetinkaya'nın yönettiği “Yuva” ise jüri tarafından Özel Mansiyon'a layık görüldü.
Daha fazla bilgi için basın sekmesine tıklayınız.


Documentarist iki belgeselciyi IDFA'ya yolluyor!

DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri kapsamında gerçekleşen Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi’nin ikinci ayağı, 4 Haziran’da projelerin jüriye sunulmasıyla sona erdi. Atölyeye katılan yedi proje, iki aşamalı atölyede geliştirilerek yapıma hazır hale getirilirken projelerden “Kayıp Ot: Dersim’in Lokman Hekimi” ve “KEPİ”, dünyanın en büyük belgesel etkinliği Amsterdam Belgesel Film Festivali'ne (IDFA) katılma hakkı kazandı.
Daha fazla bilgi için basın sekmesine tıklayınız.


Ek gösterimler

Genel istek üzerine, 4 Haziran Pazartesi günü iki filme ek gösterim konmuştur:
16:00 Akbank Sanat: Bağbozumu, 23', Ana Dilim Nerede?, 61'
18:00 Akbank Sanat:
Bir Aylak Adam, 85'

Not: 4 Haziran saat 16:00'da Akbank Sanat'ta yapılacağı ilan edilen Heddy Honigmann'ın Sinema Dersi aynı gün ve saatte SALT Galata'ya alınmıştır.


Bilet ve program bilgileri

DOCUMENTARIST 2012, 1-6 Haziran tarihlerinde belgesel tadını değiştirmek için geliyor! Festival programına göz atmak için lütfen ilgili linklere tıklayınız. Gösterim programı için: [PDF]

Festivalimizin bu seneki yeniliklerinden mobil aplikasyon uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Festival trailer'ını izlemek için: https://vimeo.com/42853493
Festival tanıtım filmleri - 1: Bülent Emin Yarar; 2: Tülin Özen; 3: Muhammet Uzuner; 4: Türkü Turan; 5: Ayça Damgacı; 6: Derviş Zaim

DOCUMENTARIST biletleri salon girişlerinden temin edilebilir.
Bilet ücreti: 5 TL. (Yan etkinlikler ücretsizdir.)

Kombine bilet uygulaması: Festival boyunca seçeceğiniz toplam 12 filmi, 8 film fiyatına izleyebilirsiniz. 40 TL'lik kombine bilet kartı, Akbank Sanat'ın 4. katındaki festival merkezinden temin edilebilir.

 


Yeşil erik seviyoruz!

 


Documentarist 1-6 Haziran'da 5. yılını kutluyor

Bu yıl 1-6 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST, 5. yılını dopdolu bir programla kutlamaya hazırlanıyor. Yaşadığımız dünyanın nabzını tutan en çarpıcı filmleri, birbirinden önemli konukları, master class, atölye, panel ve yan etkinlikleriyle bu sene unutulmaz bir festival deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor. Programı davet usulüyle oluşturulan festival, bu yıldan başlayarak Türkiye yapımı filmler için resmi başvuru prosedürü başlattı. Festivalde, Türkiye'den genç yönetmenlerin 1. ve 2. filmlerine açık olan ve bu seneden itibaren Johan van der Keuken adına verilen Yeni Yetenek Ödülü de bir kez daha sahibini bulacak.

Documentarist 2012 ile ilgili basın bülteni için lütfen basın bölümüne tıklayınız.

Programla ilgili ayrıntılı bilgi pek yakında bu sayfalarda...

 

 


Atölye katılımcıları belli oldu!

29.02.2012 - Türkiye Enstitüsü (NL) ve Hollanda Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığı desteğiyle DOCUMENTARIST tarafından düzenlenen Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi'nde finale kalan projeler açıklandı. Atölye için başvuran 21 proje arasından, eğitmenlerin yaptığı titiz değerlendirme sonucu 7 tanesi finale kalarak atölyeye seçildi; ayrıca üç genç sinemacı gözlemci olarak davet edildi. John Appel ve Jeroen Berkvens'in eğitmenliğinde, bir çok davetli yönetmenin katılımıyla düzenlenen Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi 2012'nin ilk modülü, 22-25 Mart tarihlerinde SALT Galata'da gerçekleştirilecek. İkinci modül ise 1-6 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Documentarist sırasında festivale paralel olarak yapılacak.
Atölyeye seçilen projeler ve katılımcıların listesi için tıklayınız.


Appel ve Berkvens'le belgesel atölyesi

02.01.2012 - DOCUMENTARIST 5. yılında önemli bir atölyeyi hayata geçiriyor. Merkezi Hollanda'da bulunan Türkiye Enstitüsü'nün işbirliği ve Hollanda Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığı'nın desteğiyle, Hollanda'nın saygın belgeselcilerinden John Appel ve Jeroen Berkvens'in eğitmenliğinde gerçekleştirilen Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi 2012, Türkiye'de yaşayan tüm belgeselcilerin projelerine açık. Yaratıcı potansiyele sahip belgesel projeleri hikayeleştirme ve görsel anlatım yönünden çekim öncesi geliştirip uluslararası alanda desteklemeyi hedefleyen atölyeye son başvuru tarihi 10 Şubat 2012.