ENG TUR

 Documentarist
grubuna abone ol
E-posta:

 


MÜZİK BELGESELLERİ

 

Benim Tatlı Kanaryam
(My Sweet Canary)
Roy Sher, İsrail, Fransa, Yunanistan, 2011, 89'

Roza Eskenazi nasıl yaşadıysa, öyle şarkı söyledi. Tutkulu, ateşli ve aşk dolu. Bu Yunanistan, Türkiye ve İsrail'den üç genç müzisyenin hikayesi. Yunanistan'ın en iyi bilinen ve en çok sevilen rembetiko şarkıcısının hikayesini ilk defa bir filme taşımak içi müzikal bir yolculuğa koyulmuşlar. Eskenazi'nin geride bıraktığı müzikal izleri sürecekleri bu gezi onları İstanbul'dan Selanik'e ve oradan da Atina'ya götürecek. Bu herşeyden önce, gözden kaybolmuş bir dünyaya yapılan gezinti, fakat sesleri Akdeniz Havza'sı boyunca yankılanmaya devam etmekte.

Trailer izle ►►

Film hakkında ►►

 


 

Avare Ruh
(Wandering Soul)
Angeliki Aristomenopoulou, Yunanistan, 2009, 80'

Bu film, şarkı sözleri ile Yunanistan alternatif rock camiasında izler bırakan bir müzisyen hakkında. Yannis Aggelakas müzikal yolculuğuna 1980'lerde başladı ve şiiri günümüzde taze kalmaya devam ediyor.
Sanatçının gündelik hayatını izleyen belgesel, onun gözünden Yunanistan’ın yüzleştiği politik çıkmaz, televizyonun gerçekliğimizi nasıl şekillendirdiği bir takım konulara temas ediyor. İki yıl süren çekimler, Yannis Aggelakas’in müzisyen dostlarıyla yaptığı toplantılara ve çocukluğunun avare seslerine, Rebetiko’dan Epirus’un polifonik müziğine ve hatta Girit melodilerine uzanıyor.

Trailer izle ►►

Fipresci Award, 12th Thessaloniki Documentary Festival, 2010


 

The Shukar Collective Project
Matei-Alexandru Macanu, Romanya, 2010, 75'

The Shukar Collective Project, Romen müziğini elektronika ile buluşturan Romanyalı müzik kolektifi Shukar Collective’in hayatındaki inişler, çıkışlar, mücadeleler ve başarılarını tarihe geçiren bir müzik belgeseli.
Film az rastlanır bir antropolojik durumu çıkış noktası olarak alıyor. İki kültür (kaşıklar ve ayıları dans ettiren Romenler Bükreşli DJ’lere karşı) birbirleriyle iletişime geçtiğinde, kültürlerden biri diğerini emer. Soru şu: İki kültürden hangisi gruba egemen olacak?

Trailer izle ►►


 

Pera Güzeli
(The Beauty of Pera)
Soner Sevgili, Türkiye, 2010, 53'

Belgesel, 1850-1950 yılları arasında İstanbul'da altın çağını yaşayan laternanın yeniden dirilişini konu ediniyor. Yunan piyano ustası Panos Ioannidis'in laterna yapımını anlatan film, sokak müzisyenlerinin ve kayıtların katkılarıyla laternanın yeniden İstanbul'daki gündelik yaşamın içine girişini anlatıyor.


 

ÖZEL GÖSTERİM:

Ormanın Arkasında
(Behind the Forest/Derrière la forêt)
Gulya Mirzoeva, Jerome Cler, Fransa, Almanya, Türkiye, 1999, 75'

Denizli'nin Çamelili ilçesinin “sazcı koca ustası” çoban-müzisyen Hayri Dev'in hikayesi... 1990'larda Fransız etnomüzikolog Jérôme Cler'in keşfettiği Dev, sonradan Fransa'da ders vermeye kadar varan ününü, Cler'in eski eşi Gulya Mirzoeva'yla birlikte gerçekleştirdiği bu belgesele borçlu. Bugün 80 yaşında çoban-müzisyeni ve yaşadığı köyü anlatan bu muhteşem film, özel gösterimler dışında Türkiye'de ilk kez seyirci önüne çıkacak.

Trailer izle ►►

* Vue sur les Docs, Marseilles Film Festival, First Award, Audience Award.